Hi.

I’m Sania, and I’m a mom of a little girl.
We are currently residing in Japan and beside looking after our daughter, I love to take photographs, create video content for youtube and write all about our life here.
In my free time I love to read, walk our dog, cook and take lots and lots of random pictures 🙂

I am currently working on opening my first digital print shop, so make sure you follow me on my instagram page @expatmamabird to know about when the shop opens! 

Arigatou,

Sania

Interviews

source: crnobelo.com / zenskimagazin.mk/ expatarrivals.com ▪️ language: macedonian & english

Interview with Sania - a North Macedonian expat in Japan

„Originally from North Macedonia, expat Sania is passionate about Japan and love discovering new places and learning about new cultures. She shares her experience as an expat mom on her Youtube Channel, Expat Mama Bird. Here, she tells us about the ups and downs of living in Ashiya, a picturesque city situated between Osaka and Kobe.

Сања Спиридоновска има живеено на 2 рајски острови: „Леб на Туркс и Кајкос е 250 денари, а на Маурициус ме однесе љубовта на мојот живот“

„На островот Туркс и Кајкос темпото на живот изгледа како да стои во место, таму сè се работи во забавена верзија, никој не брза, никој не се грижи што се случува во светот. На овој типичен карипски остров најбитна е музиката, забавата, дружењето, пријателите. Затоа и многу пензионери од Канада и Америка вложуваат во недвижности и го поминуваат остатокот од нивниот живот таму.

Сања Спиридоновска живее во Јапонија: „Не смее да се зборува гласно во воз, во училиштата не се дозволени чевли“

Сања Спиридоновска (30) од Скопје има живеено низ повеќе земји во светот, меѓу кои и островите Маурициус и Туркс и Кајкос, а веќе извесен период живее во Јапонија. Нејзиниот сопруг моментално работи како ИТ Асистент Менаџер во познатиот американски тематски парк „Универзал Студио“. Во 2019 Април додека живееле во Туркс и Кајкос тој добил понуда за да работи како ИТ Асистент Менаџер во Јапонија.

На гости кај Сања во Јапонија: Минималистички уреден стан од 201m2 на две нивоа

„Во станот најомилено катче ни е јапонската традиционална татами соба. Кога го уредувавме станот решивме оваа соба да ја користиме како втора дневна, а и како соба каде што ќе бидат поголемиот дел од играчките на ќерка ми“, вели 31-годишната Сања.

Сања го посети Токио Дизниленд: „На аеродром нѐ услужи робот, а пар во 20-тите си ги донесе мечињата на појадок во хотелот“

„Пуканките чинеа околу 300 денари за едно пакетче, еден хамбургер беше околу 500 денари итн. Една работа што ја забележав во Токио Дизниленд е тоа колку Јапонците се фанови на Дизни без разлика на возраста, имаше многу млади и повозрасни парови што шетаа околу паркот со нивните плишани мечиња“, раскажува Сања Спиридоновска.

Животните искуства на Сања од Скопје: Сопругот ѝ е од Маурициус, сега заедно со ќеркичката Тиа живеат во Јапонија

Сања Спиридоновска Bhoowabul од Скопје, веќе две години живее во Јапонија со сопругот кој е од Маурициус и нивната двегодишна ќеркичка. Се запознале во Емиратите каде што работеле во иста компанија, а откако Сања забременила, се преселиле на Карибскиот остров, Туркс и Кајкос каде нејзиниот сопруг добил понуда за работа за Авио Компанија. Пред да се преселат во Јапонија, поминале неколку месеци и во родното место на сопругот, во Маурициус.